Baby shower

baby shower

Przyjęcia typu Baby shower to idealna okazja, aby poprosić o prezenty, które będą potrzebne zaraz po narodzinach dziecka. Jeszcze do niedawna imprezy tego typu były raczej tradycją amerykańską. W Polsce niechętnie świętowało się przyjście nowego członka rodziny przed rozwiązaniem, na co wpływ miały liczne przesądy. Na szczęście zabobony tworzone były wieki temu, najczęściej ze względu na brak naukowych wyjaśnień niektórych zjawisk, dlatego w dzisiejszej dobie nauki możemy śmiało przestać być przesądni i zacząć czerpać korzyści płynących z wydarzenia, jakim jest Baby shower. Nazwa ta, choć zapożyczona z języka angielskiego, przyjęła się w Polsce bardzo dobrze. Niekiedy jest używana wymiennie z terminem „bociankowe”.

Przyjęcie odbywa się zazwyczaj do sześciu tygodni przed planowanym terminem porodu. Cała organizacja spoczywa na bliskich osobach przyszłej mamy i wedle tradycji amerykańskiej — Baby shower powinno być niespodzianką. Pierwotnie odbywało się tylko z udziałem kobiet. Była to okazja, aby przedyskutować kwestie intymne, a doświadczone mamy mogły podzielić się swoją wiedzą w zakresie opieki nad niemowlakiem. Obecnie, kobiece sprawy nie są już tematem tabu zarezerwowanym tylko dla płci żeńskiej, a podczas Baby shower coraz częściej obecni są również mężczyźni. Dzięki temu przyjęcie wydawane jest na cześć obojga rodziców — w końcu nie tylko mama będzie musiała się zmierzyć z nową sytuacją.

Ujawnienie płci dziecka

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem staje się ukrywanie w tajemnicy płci dziecka. Oficjalne jej ogłoszenie ma być niespodzianką dla przyszłych rodziców oraz dla bliskich. Gender Reveal Party to nazwa przyjęcia, która nie znalazła jeszcze swojego polskiego odpowiednika. Pomysł ten również narodził się w Stanach Zjednoczonych, a tego typu imprezy zaczęły się pojawiać po 2000 roku. Podczas Gender Reveal Party rodzice, rodzina i przyjaciele dowiadują się, czy maleństwo znajdujące się w brzuchu mamy to chłopiec, czy dziewczynka. W Polsce często łączy się to wydarzenie z wcześniej wspomnianym Baby shower, a wieści o płci dziecka stają się jedną z niespodzianek popołudnia.

Idealny prezent dla przyszłej mamy

Przed przyjściem na Baby shower trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni prezent dla przyszłej mamy lub maleństwa. Większość osób decyduje się na ubranka, bawełniane pieluszki, pampersy, różnego rodzaju książeczki pamiątkowe, biżuterię dla mamy z grawerem lub motywem dziecięcym, takim jak smoczek, stópki lub aniołek. Przed podjęciem decyzji warto jednak skonsultować swoje pomysły z przyszłą mamą, aby zapobiec dublowaniu prezentów lub zakupie czegoś, co zupełnie się nie sprawdzi. Coraz częściej praktykuje się tworzenie list prezentowych i dzielenie się nimi z zaproszonymi osobami. Jest to znaczne ułatwienie dla gości, a także radość dla mamy, która otrzyma dla swojego dziecka to, o czym marzyła.

Podczas pierwszych dni życia na liście rzeczy niezbędnych na pewno znajdą się: otulacz lub rożek niemowlęcy, pieluszki oraz dobrej jakości pościel. Zdecydowanie lepszym wyborem niż sukienki, dresiki i wyjściowe ubranka będą uniwersalne body, regulowane wiązaniem u dołu. Nie mamy przecież pewności, ile centymetrów będzie miało maleństwo zaraz po narodzinach. Body ułatwią rodzicom przewijanie oraz przebieranie maluszka i możemy mieć pewność, że — ze względu na wygodę — będą one używane każdego dnia. Oprócz tego warto przemyśleć zrzutkę na zakup większego prezentu np. fotelika samochodowego lub elektronicznej niani. Z pewnością taki prezent odciąży finansowo rodziców.

Dotychczas prezenty wręczało się tuż po narodzinach dziecka, niestety biorąc pod uwagę wiele okoliczności, wcale nie jest to najlepszy termin. Nowa sytuacja i obowiązki, a niekiedy trudny połóg sprawiają, że ostatnią rzeczą, na którą świeżo upieczona mama ma ochotę, jest przyjmowanie, najczęściej niezapowiedzianych, gości. Pierwsze tygodnie w towarzystwie maluszka to wyjątkowy czas adaptacji i regeneracji ciała po porodzie. Baby shower pozwala przeżyć ten czas w spokoju, gdyż jest okazją, aby wszystkie prezenty wręczyć znacznie wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =