Wyprawka dla noworodka

śpiące niemowlę

Odpowiednie przygotowanie wyprawki dla nowego członka rodziny jest niezwykle ważne. Przed narodzinami dziecka warto ograniczyć zakupy tylko do najpotrzebniejszych rzeczy, a z biegiem czasu uzupełniać zapasy o kolejne produkty. Trudno bowiem przewidzieć, które z zakupionych rzeczy okażą się przydatne.

Wygoda przede wszystkim

Ubranka niemowlęce muszą być komfortowe i uszyte z dobrej jakości materiałów przepuszczających powietrze. Świetnie sprawdzi się bawełna, len oraz tkanina bambusowa. Ciuszki wykonane ze sztucznych tkanin nie są zdrowe dla delikatnej skóry noworodka – mogą przyczynić się do powstawania potówek i odparzeń. Niezaprzeczalnie niezbędnym elementem garderoby noworodka jest body wiązane u dołu, polecane ze względu na niezwykłą wygodę podczas przebierania maluszka. Pozwala ono na zmianę pieluszki nawet podczas snu. Body można związać na supełek, który służy do jego regulowania. Sprzyja to komfortowi dziecka i nie krępuje jego ruchów. Możliwość regulacji pozwala cieszyć się zakupem nawet przez kilka miesięcy bez konieczności kupowania ubranka w większym rozmiarze.

Poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen

Spokojnie śpiące niemowlę to wyspany rodzic. Warto zatem zapewnić swojej pociesze jak najlepsze warunki do spania. Dotychczas jedynym miejscem przebywania dziecka był brzuch matki i właśnie do takich warunków jest ono przyzwyczajone. Jego nowe miejsce do spania musi być bardzo przytulne, ciepłe i przyjemne, a odwzorować takie otoczenie można za pomocą rożka. Jest to nic innego jak kwadratowa kołderka uformowana w kształt przypominający rożek. Nie ogranicza swobodnego poruszania się, ale jest na tyle ciasny, że zapobiega nerwowym i gwałtownym ruchom. Dzięki niemu dziecko się uspokaja. Podobną funkcję pełni również delikatny otulacz. Niemowlę owinięte w odpowiedni sposób odczuwać będzie ten sam komfort snu, co w przypadku rożka. Jest jednak dużo cieńszy i mniej sztywny. Świetnie sprawdzi się jako okrycie w wózku lub w foteliku samochodowym. Może zostać wykorzystany jako pierwsza kołderka lub prześcieradło, ma zatem wiele zastosowań. Uszyty najczęściej z muślinu lub tkaniny bambusowej otulacz sprawdzi się zwłaszcza w okresie letnim. Jego zimowe odpowiedniki będą wykonane z zupełnie innych materiałów i będą wyglądały nieco inaczej.

Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Pociechy mają różne upodobania i często miewają humorki. Nie ma zatem listy idealnej, u każdego sprawdzi się coś innego. Trzeba rozsądnie podejść do tematu i kupować rzeczy uniwersalne lub wielofunkcyjne. Jeżeli rożek nie będzie akceptowany przez maluszka, można go wykorzystać jako matę do zabawy. Z kolei otulacz można użyć na kilkanaście różnych sposobów, a wiązane body będzie idealnym ubrankiem na pierwsze dni życia. Zakupione przed porodem ciuszki, choć zgodne z wymiarami na metce, mogą okazać się za duże lub za małe. O ile te większych rozmiarów mogą spokojnie poczekać na swoją kolej, to zbyt ciasne na nic się nie zdadzą. Tak naprawdę, do samego rozwiązania, nie ma pewności co do rozmiarów niemowlęcia. Nie warto zatem zaopatrywać się na zapas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 6 =